Správny výber florbalky je dôležitý

2. december 2024

Florbal je šport, ktorý umožňuje nielen fyzický, ale aj psychický a sociálny rozvoj osobnosti. V každom športe je samozrejme potrebná všestranná príprava, ktorá je základom rozvoja koordinácie, obzvlášť u detí a mládeže. My sa však zameriame na florbal a správny výber florbalovej hokejky pre dieťa začínajúce s týmto športom.

Ešte predtým si však pripomeňme, že aj pri tomto nádhernom kolektívnom športe sa rovnako dajú nastaviť benefity, ktoré vaše dieťa bude rozvíjať:

 

Fyzická kondícia – zlepšuje celkovú fyzickú zdatnosť, vrátane sily, vytrvalosti, rýchlosti a flexibility a florbal je dynamický, ale aj zábavný šport.

 

Koordinácia a motorické zručnosti – pomáha deťom rozvíjať jemnú a hrubú motoriku, čo je dôležité pre ich každodenné aktivity.

 

Sociálne zručnosti – učia deti spolupráci, tímovej práci a komunikácii s ostatnými.

 

Sebadisciplína a zodpovednosť – florbal učí deti dodržiavať pravidlá, byť zodpovedné za svoje činy a pracovať na dosahovaní krátkodobých, časom aj dlhodobých cieľov.

 

Sebavedomie a sebaúcta – úspechy v športe môžu zvýšiť sebavedomie a sebaúctu detí. Úspech neznamená výhru v zápase, či počet získaných medailí, ale radosť z pohybu a z pocitu, že dieťa baví to, čomu sa venuje a teší sa na každý ďalší tréning.

 

Mentálna odolnosť – pomáha deťom zvládať stres, prekonávať prekážky a vyrovnávať sa s neúspechmi. Neúspech neznamená vždy prehra v zápase, ale skutočnosť, že sa nie vždy vydarí spraviť niečo tak, ako by som chcel, no nevzdám sa pri prvom neúspechu.

 

Všestranná príprava v športe a teda aj vo florbale, prispieva k celkovému harmonickému rozvoju detí a pripravuje ich na rôzne životné výzvy.

 

Pre komfort a radosť z hry je pre každé dieťa dôležitý správny výber florbalovej hokejky. Čo je teda špecifické? Florbalky (rozumej florbalovú hokejku) sa líšia v dĺžke, flexibilite rukoväte, zakrivení čepele a jej úchopu.

 

Dĺžka florbalky je veľmi dôležitá a ovplyvňuje manipuláciu s loptičkou, no taktiež správne držanie tela. Vzpriamene stojaci človek by mal mať florbalku po pupok, no v detskom veku je lepšie, ak je florbalka o niečo kratšia, čo deťom umožňuje jej ľahšie ovládanie. Správna dĺžka florbalky je teda veľmi dôležitá, pre zvládnutie správnej techniky (vedenie loptičky, prihrávka, dribling, strela...)

 

Ďalšou dôležitou súčasťou výberu je flexibilita rukoväte (palica, ktorú hráč ovláda rukami). Táto flexibilita znamená, ako ľahko sa florbalka ohýba pod záťažou (tlakom). Flexibilnejšie (mäkšie/ohybnejšie) florbalky sú vhodné pre mladších a menej silných hráčov, čo im umožňuje efektívnejšie využívať techniku pri streľbe, či prihrávkach. Tvrdšie florbalky (menej ohybné) sú stabilnejšie, ale zároveň platí, že sú náročnejšie na ovládanie a teda viac nevýhodné pre nováčikov a menej skúsených hráčov.

 

Ak sme už vybrali správnu dĺžku a flexibilitu florbalky, nasleduje zakrivenie čepele. My sa predovšetkým zameriame na deti vo veku od 4 do 7 rokov, pretože práve pre túto vekovú kategóriu organizujeme „Škôlkársky kurz florbalu.“

 

Florbalovú techniku, presnosť prihrávok a striel ovplyvňuje zakrivenie čepele. Úplne začínajúce deti by mali používať rovnú čepeľ bez zahnutia, aby sa zistilo, na ktorú stranu dieťa hrá (ľavá alebo pravá). Často sa rodičia mýlia a určujú dieťaťu výber zakrivenia podľa toho, či píšu ľavou, alebo pravou rukou, no vo florbalovej terminológii je to tak, že „ľavák“ je ten, čo drží florbalku nižšie ľavou rukou a „pravák“ presne naopak, čiže má dolu pravú ruku. Niekedy si deti myslia, že im je jedno ako držia florbalku, no časom si ju podvedome prehodia na správnu stranu. Po tomto „hľadaní sa“, ak dieťa bude pokračovať v pravidelných tréningoch na klubovej úrovni, je dobré, aby sa už vybrala zakrivená florbalka.

 

Pre deti v spomínanom veku (4 až 7 rokov) sú ideálne kratšie a ľahšie florbalky s nižšou flexibilitou, čo umožňuje deťom ich ľahšie ovládanie a tak sa správnym spôsobom učiť základné zručnosti. Dĺžka florbalky by mala byť taká, aby siahala dieťaťu 2 až 3 cm nad úroveň pupku.

 

ZDROJ FOTO: Miroslav Hýlek