Ďuríček: „Cieľom projektu by malo byť vytvorenie si kladného vzťahu detí k športovaniu.“
28. november 2024
Naše aktivity postupne rozširujeme, aby sme širokej verejnosti, no hlavne rodičom detí, priniesli viac podrobnejších informácii o našich aktivitách. O spustení nového projektu „Škôlkársky kurz florbalu“, sme sa porozprávali s úspešným trénerom florbalovej reprezentácie junioriek Slovenska a koučom ženského tímu FBK Harvard Partizánske Dušanom Ďuríčkom.
V bratislavskom kraji od polovice januára 2025 vzniká projekt „Škôlkársky kurz florbalu“, ktorý má za cieľ oboznámiť deti v rannom a predškolskom veku s týmto kolektívnym športom, ktorý získava na popularite širokej verejnosti. Čo si o tomto projekte spoločnosti PROFLOORBALL myslíte?
„Je to dobrý nápad venovať sa akejkoľvek pohybovej príprave deti v predškolskom veku a to nemusí byť ani florbal. Samozrejme sme spoločne nadšenci tohto športu, tak pochopiteľne popri výchove, alebo výučbe všeobecnej športovej prípravy, čo by mal byť hlavný motív pre túto vekovú kategóriu, by sme chceli, aby deti skončili pri tomto športe, ak ich to bude samozrejme baviť a napĺňať. Cieľ ľudí, ktorí túto činnosť budú vykonávať, by mal byť hlavne o tom, aby deti mali chuť sa hýbať a vytvoriť im tak kladný vzťah k športovaniu.“
Ste úspešný tréner klubu FBK Harvard Partizánske, ktoré sa stalo majstrom v extralige žien, klub žne úspechy v mládežníckych kategóriách a v neposlednom rade ste reprezentačný kouč junioriek Slovenska a asistent trénera ženskej repre. Aký potenciál by mohla zohrať z hľadiska budúcnosti pre slovenský florbal činnosť s touto vekovou kategóriou?
„Je pár príkladov, kedy sa v pozitívnom zmysle ukázala práca s deťmi už v predškolskom veku zameraná na florbal. Pán Peter Tydlačka spolupracoval dlhodobo v Nemšovej s materskými škôlkami a aj preto mal tento klub vždy veľkú členskú základňu. Ja som si to vyskúšal pred ôsmymi rokmi, keď môj syn chodil do škôlky a chcel som ho nie násilnou formou priviesť k športu a neskôr k florbalu, tak som v danej škôlke, ktorú navštevoval, otvoril krúžok florbalu zameraný práve na športovú prípravu. Z osemdesiatich percent sme sa venovali hrám na rozvoj ich pohybu a koordinácie a hokejky im slúžili skôr ako prekážky, ale niečo podobné ako metla, keď sa naháňali ako bosorky po ihrisku. Toto obdobie dnes považujem ako dobrý krok, lebo syn je stabilnou súčasťou nášho klubu. Je šikovný brankár v žiakoch a florbal ho neskutočne baví, ako aj ďalších jeho spolužiakov zo škôlky.“
V minulosti sa objavila aj turnajová konfrontácia škôlok na celoslovenskej úrovni. Viete si predstaviť niečo podobné a pravidelné vo väčšom rozsahu?
„Keď vidím dnes niektoré 5 a 6 ročne deti, ako ovládajú prácu s hokejkou a loptičkou, tak môžem povedať, že áno.“
Kluby väčšinou podchytia deti až od školského veku. Ako ste na tom z pohľadu florbalových aktivít škôlok u vás v Partizánskom?
„Už druhý rok pracujeme aj s deťmi v predškolskom veku aj na klubovej úrovni, ale tento školský rok tak naozaj intenzívnejšie. Vidíme v tom zmysel. Treba mať ale dobrých a skúsených trénerov naozaj vyštudovaných ľudí na prácu s deťmi. Potom je vidieť aj výsledky.“
ZDROJ FOTO: FBK Harvard Partizánske