Spolupráca so škôlkami funguje aj na klubovej úrovni v Nemšovej
13. január 2025
Možno jediným slovenským florbalovým klubom, ktorý má aktívne a dlhodobé skúsenosti s úzkou spoluprácou so škôlkami, je NTS FK – ZŠ Nemšová. Zakladateľ klubu Peter Tydlačka má bohatú prax s touto činnosťou a tak sme boli zvedaví ako a kedy sa v tomto úspešnom klube podarila práca s mládežou v predškolskom veku.
Kedy vznikol prvotný nápad, venovať sa činnosti na úrovni škôlok a aké boli začiatky?
„V roku 2003, keď Nemšová nastúpila na scénu florbalu, bola mojou prioritou široká základňa a získanie čo najvyššieho počtu adeptov pre tento šport. So škôlkami sme začali pracovať v roku 2010, keď sme v spolupráci s Miroslavou Dubovskou, riaditeľkou škôlok v Nemšovej, dohodli prvé vzájomné stretnutia na úrovni mňa ako trénera a detí zo škôlok. Tým sme naštartovali ucelenú koncepciu vzniku družstiev v Nemšovej pre budúcnosť dospelých družstiev A-tímu. V tomto procese sú zahrnuté deti od troch do šiestich rokov. Nielen dievčatá, ale aj chlapci z Nemšovej a okolia. Tým pádom je detí strašne veľa, máme síce v spolupráci len štyri škôlky z Nemšovej, ale aj to postačuje. Pokiaľ škôlkari vyrastú do dospelosti je to beh na dlhé trate. Musia prejsť šiestimi vekovými kategóriami.“
Čo sa od vtedy zmenilo a ako napreduje táto činnosť v súčasnosti?
„V rámci možnosti klubu a trénerov som si striktne túto záležitosť zobral na starosť ja, aby som pomohol v rámci vývoja, nárastu a členstva, čiže celkového rozvoja klubu. Deti môžu oficiálne hrať v kluboch registrovaných v Slovenskom zväze florbalu v rámci mladšej prípravky, čo je super pre ďalší rozvoj detí. Postupne sa u nás udialo strašne veľa vecí, veľa, veľa tréningov. V podstate mi tie detí naučíme základné činnosti pre florbal ako správne držanie hokejky, pohyb, vedenie loptičky, forhend, bekhend. Detí sú v tomto veku veľmi hravé, radi sa učia nové veci a chcú veľmi napredovať ale aj ľútostivé. Tréner musí byť mama, otec, psychológ, či zdravotník... Organizovali sme aj Nemšovskú ligu škôlok, kde hrali štyri škôlky turnajovým spôsobom. Na konci aj záverečný turnaj s vyhodnotením dlhodobej súťaže, odovzdávanie pohárov, medailí a cien pre všetkých účastníkov. V rámci možností pokračujeme naďalej v tréningoch a záverečným turnajom, ktorý sa v tomto roku uskutoční v máji.“
Koľko detí sa v neskoršom veku uchytilo aj na klubovej úrovni, hoci je vo vašom meste špecifické, že florbalu sa venujú len dievčatá?
„Nakoľko deti nastupujú v mladšej a staršej prípravke spolu (dievčatá s chlapcami), majú ďalej plynulé pokračovanie v športe a rozvoji vo florbale. Chlapcov tu máme vo veku do 12 rokov zatiaľ. Nemšová je dievčenská, profitujú tu z dlhodobého hľadiska dievčatá ale, čo bude ďalej uvidíme. Na klubovej úrovni sa uchytilo dosť detí, nakoľko máme všetky kategórie a deti plynule prechádzajú jednotlivými kategóriami až do žien. Vychovali sme už aj množstvo slovenských reprezentantiek a šikových líderiek, ktoré dnes úspešne reprezentujú klub v najvyššej slovenskej súťaži žien – extralige. Spomeniem len zlomok – Štefánková, Ondrejičková, Motolová, Čelinská, či Artmannová.“
Sledujete tento trend aj v iných častiach Slovenska a odporúčate, aby sa mu venovali aj v iných kútoch krajiny?
„Boli tu nejaké telefonáty od kolegov, trénerov z iných klubov, čo sa pýtali, ale zatiaľ nemám poznatky, že by sa týmto deťom venovali až na takejto úrovni. Kto má záujem, môže sa nám ozvať. Pokiaľ chce klub urobiť ucelenú koncepciu družstiev, treba začať už od škôlok a sú tu veľmi veľké možnosti, ale aj poctivá náročná mravenčia práca s malými deťmi. Kto chce s deťmi pracovať, musí ich mať rád, bez toho to nejde! Pokiaľ chceme slovenský florbal dostať na vyššiu úroveň, práve tu sa nachádzajú možnosti...“
ZDROJ FOTO: FK - ZŠ NTS Nemšová, Miroslav Hýlek